Jaki monitor do biura wybrać? Na co zwracać uwagę?

| 0 Komentarzy
Wybór monitora do biura jest bardzo ważny przy tworzeniu stanowiska w pracy. Jaki monitor do biura wybrać?

Monitor do pracy biurowej to niezbędne wyposażenie każdego komputera stacjonarnego. Niezależnie od tego, czy szukamy monitora dla programisty, grafika, czy księgowej – warto, jest postawić na możliwie najlepszy monitor do biura. W poniższym artykule spróbujemy przybliżyć temat monitorów komputerowych i odpowiedzieć na pytanie, jaki ekran do komputera będzie najlepszy w pracy biurowej. Monitor 24 cale czy większy? Czy warto postawić na monitor ultrapanoramiczny? Jakimi czynnikami kierować się przy wyborze? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Monitor do biura – istotne parametry do pracy biurowej

Tak samo jak wiele sprzętów elektronicznych, również monitor do komputera posiada swoją specyfikację, dzięki której możemy wstępnie ocenić, czy mamy do czynienia ze sprzętem wysokiej klasy. Które parametry w przypadku monitorów PC są najważniejsze i czemu w pierwszej kolejności powinniśmy się przyjrzeć przy wyborze tego, jaki monitor do pracy kupić?

Rozdzielczość

Przy specyfikacji nie sposób jest pominąć tematu rozdzielczości monitorów. To ona w dużej mierze odpowiada za jakość wyświetlanego przez monitor obrazu. W przypadku prostszych prac biurowych, opierających się głównie na edycji tekstów, przeglądaniu dokumentów, czy stron internetowych lub pracy w programach typu Excel – wystarczającą rozdzielczością powinno być Full HD, czyli 1920 × 1080 pikseli. W dzisiejszych czasach nie warto, jest kupować ekranów poniżej tej rozdzielczości. Natomiast jeśli nasza praca polega na projektowaniu grafiki, czy edycji zdjęć i wideo, warto postawić na lepszą rozdzielczość, taką jak QHD (2560 × 1440 pikseli) lub nawet 4K (3840 × 2160 pikseli).

Typ matrycy

Kolejnym ważnym aspektem jest typ matrycy. Najpopularniejsze rodzaje na rynku to TN, IPS, VA, czy OLED. Monitory OLED oferują najwyższą jakość obrazu, głęboką czerń, wysoki kontrast i doskonałe odwzorowanie kolorów, jednak jest to zdecydowanie najdroższe rozwiązanie. Dużo tańszą alternatywą, która również oferuje naprawdę wysoki poziom, jest matryca IPS, która pod względem odwzorowania kolorów, kątów widzenia, czy jakości wyświetlanego obrazu jest znacznie lepsza niż pozostałe typy matryc. Warty rozważenia jest też monitor biurowy z matrycą VA, ponieważ charakteryzuje się przede wszystkim dobrym kontrastem. Matryca TN to z kolei budżetowe rozwiązanie, które powinno być wybierane w ostateczności.

Proporcje ekranu

Proporcje ekranu monitora to stosunek szerokości do wysokości ekranu. Warto jest wybrać monitor, dzięki któremu będziemy mogli w wygodny sposób pracować. Niegdyś popularną proporcją były 4:3 używane głównie w monitorach CRT, dziś standardem są monitory 16:9. Warto jest też rozważyć monitor 21:9, czyli monitor szerokokątny, który zapewnia więcej miejsca na ekranie, co może być kluczowe w wielu pracach. Przykładowo dla programisty szeroki monitor będzie w użytkowaniu znacznie wygodniejszy niż standardowy monitor biurowy 16:9.

Częstotliwość odświeżania

W przypadku monitorów gamingowych częstotliwość odświeżania jest bardzo ważnym parametrem. Natomiast w monitorach biurowych, to ile klatek na sekundę wyświetla monitor, nie ma aż tak dużego znaczenia. Jednakże do płynnej pracy także powinniśmy wziąć pod uwagę częstotliwość odświeżania i postawić na monitor, który oferuje ją na poziomie przynajmniej 60-75 Hz. Oczywiście monitory 120 Hz i więcej są najlepszym rozwiązaniem, jednak jest to element specyfikacji, który powinien grać mniejszą rolę przy wyborze monitora do pracy i jeśli nie dysponujemy nieograniczonym budżetem, to jest to element, przy którym (z perspektywy monitora biurowego) producenci mogą zastosować kompromis w celu zbicia ceny.

Dodatkowe udogodnienia do pracy biurowej

Poza wyżej wspomnianymi parametrami istnieją również inne aspekty, które sprawiają, że praca przy konkretnym monitorze jest wygodniejsza. Przykładowo wybierając monitor, powinniśmy zwrócić uwagę na możliwość regulacji wysokości i nachylenia ekranu. Dzięki temu istnieje możliwość dostosowania monitora do optymalnej pozycji oglądania, co pomoże w utrzymaniu właściwej postawy i redukcji napięcia mięśni. Ponadto niektóre monitory oferują zaawansowane funkcje ochrony oczu, takie jak redukcja migotania ekranu i filtr niebieskiego światła. Te usprawnienia technologiczne mogą zmniejszyć zmęczenie wzroku i zwiększyć komfort podczas długich godzin pracy przed monitorem.

Duży monitor do biura? Ile cali warto wybrać?

Rozmiar monitora jest kluczowy przy jego wyborze. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na to, czy duży monitor będzie lepszy od małego w kontekście pracy biurowej. Jasne jest, że duży monitor 34 cale będzie miał zdecydowanie większą przestrzeń roboczą od mniejszych monitorów i przy pracy grafika model mniejszy niż monitor 27 cali może być niewygodny do pracy. Jednak trzeba uwzględnić przestrzeń biurową. W przypadku, gdy nie dysponujemy zbyt dużym biurkiem, a także nie mamy możliwości zachowania dystansu od monitora, to zbyt duży ekran może bardziej przeszkadzać niż pomagać w pracy. Tak samo w przypadku monitorów o niskiej rozdzielczości, ich mankamenty bardziej będą wybrzmiewać w przypadku dużych monitorów.

Monitor panoramiczny do pracy vs dwa mniejsze ekrany – porównanie

Często przy bardziej skomplikowanej pracy na komputerze, jeden standardowego rozmiaru ekran to za mało. Gdy potrzebujemy dodatkowej przestrzeni, pojawiają się dwa rozwiązania. Możemy postawić na monitor panoramiczny do pracy lub na połączenie kilku mniejszych ekranów.

Monitory ultrawide

W przypadku monitorów ultrapanoramicznych zwanych także monitorami ultrawide zaletą będzie to, że oferuje on szeroki ekran z zachowaniem jednolitej płaszczyzny, co oznacza, że nie ma przerw między ekranami. Dodatkowym plusem będzie mniej przewodów, czy problemów ze skalibrowaniem między sobą ekranów.

2-3 klasyczne monitory

Korzystając z kilku mniejszych monitorów, możesz mieć niezależne przestrzenie robocze, na których możesz wyświetlać różne aplikacje i zadania. Możesz łatwo przeciągać okna między ekranami i dostosowywać ich układ według własnych preferencji. To rozwiązanie daje większą elastyczność, jednak kosztem przerw między ekranami.

Na jakiej wysokości monitor biurowy powinien się znajdować? Ergonomia pracy

To, na jakiej wysokości monitor powinien się znajdować monitor, jest kluczowe przy tworzeniu ergonomicznego miejsca pracy. Górna krawędź monitora powinna być na wysokości oczu lub nieco poniżej. W ten sposób możemy uniknąć nadmiernego podnoszenia lub opuszczania głowy, co może prowadzić do napięcia szyi i pleców. Natomiast zalecana odległość monitora od oczu to około 50-70 cm. Warto jest więc kupić monitor z regulacją wysokości, aby w łatwy sposób dostosować go do swojego wzrostu.

Jaki monitor do biura wybrać? Polecani producenci i zakres cenowy

Wybór odpowiedniego producenta monitora jest kluczowy. Renomowane firmy, mające za sobą tysiące zadowolonych klientów są niejako gwarantem wysokiej klasy sprzętu. Kupowanie monitorów z niesprawdzonych źródeł może być w dłuższej perspektywie, pomimo atrakcyjnej ceny, bardziej kosztownym rozwiązaniem, ponieważ możemy trafić na awaryjny sprzęt. Przykładowo monitory iiyama, Lenovo czy Dell to sprawdzone urządzenia peryferyjne, których jakości możesz być pewien. Ceny monitorów tych producentów zaczynają się od kilkuset złotych do kilku tysięcy w zależności od specyfikacji konkretnych modeli.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.